Ajankohtaista
Vaalivuosi – muuttuuko mikään?
Venäjän duumanvaalien päivämääräksi vahvistettiin juuri 4.12.2011 ja uuden presidentin venäläiset saavat 4.3.2012. Suomen Moskovan suurlähetystön lähetystöneuvos Lena Sjöblom pohti SVKK:n jäsenten aamukahvitilaisuudessa 2.9. miten vaalit vaikuttavat Venäjän talouspolitiikan suuntaan – vai vaikuttavatko?
Venäjän valtapuolue Yhtenäinen Venäjä voittaa varmasti tulevat duumanvaalit, vaikka sen kannatus viime kuukausina hieman laskenut. Todellisia oppositiopuolueita ei ole ja uusien puolueiden rekisteröinti on kaatunut teknisiin epäselvyyksiin. Pientä jännitystä vaaleihin aiheuttaa vain se, saako Yhtenäinen Venäjä määräenemmistön vai ei, jolloin sen ei enää ole yhtä helppo viedä lakimuutoksia läpi, kertoo Sjöblom.
Sjöblom arvioi, että Medvedev ja Putin jatkavat vielä duumanvaaleihin
asti pientä
kinasteluaan ja sen jälkeen toinen heistä valitaan Yhtenäisen
Venäjän presidenttiehdokkaaksi. Uusi presidentin nimi ei jääne todellisuudessa
kansan päätettäväksi, vaan vaalitaisto käydään Kremlin käytävillä. Nykyinen
presidentti ja pääministeri eivät käykään virallista vaalikampanjaa, mutta heidän talouspolitiikan linjauksissaan on hienoisia eroja. Presidentti Medvedev
ajaa avoimempaa politiikkaa, valtionyhtiöiden yksityistämistä, WTO- jäsenyyttä
ja innovaatioalan kehittämistä. Putin painottaa kotimaisen teollisuuden ja
maatalouden tukemista ja esimerkiksi puolustusteollisuuden kehittämisestä
valtion tuella. Kuten aikaisempinakin vaalivuosina, huomiota on kiinnitetty
julkisen sektorin palkkojen ja eläkkeiden nostoon.
Olipa uusi presidentti kuka tahansa, hänellä on edessään samat isot haasteet. Talouden monipuolistaminen tarve on tunnustettu jo pitkään, mutta edelleen Venäjän talous ja valtion budjetti ovat riippuvaisia raaka-aineista – öljystä ja kaasusta. Valtion budjettimenot ovat kasvaneet ja vaikka öljyn hinta pysyisi korkealla, rahaa ei enää jää säästöön niin kuin parhaina vuosina. Kaksi kolmasosaa kansalaisista on tyytymättömiä talouspolitiikkaan, korkea inflaatio syö palkkojen ostovoimaa ja eläminen kallistunut huomattavasti viime vuoden aikana. Huomiotta ei voi myöskään jättää rapistunutta infrastruktuuria, jostain on löydyttävä varoja teiden ym. kunnostukseen. Korruptio rehottaa edelleen, eikä kukaan luota sen vastaisen taistelun juuri tuottavan tuloksia.Näiden ongelmien korjaamiseksi on Venäjällä paljon hyviä ideoita ja tavoitteita, mutta niiden toteutus on tähän mennessä ollut heikonlaista, toteaa Sjöblom. Toivon mukaan uusi presidentti tarttuu tuumasta toimeen. /VS/2.9.2011





