Lehdistötiedotteet
22.11.2011 15.01
SVKK ja Nestor Partners yhteistyöhön
Lehdistötiedote 22.11.2011
Vahvaa asiantuntemusta Venäjän-kauppaan
Suomalais-Venäläinen kauppakamari ja NestorPartners yhdistävät osaamisensa
Suomalais-Venäläinen kauppakamari (SVKK) ja NestorPartners ovat sopineet yhteistyöstä, jonka tavoitteena on tarjota Venäjän liiketoiminnan kokonaispalvelu Venäjä-toimintoja aloitteleville ja siellä jo toimiville yrityksille. Uuden palvelukonseptin yhtenä keskeisenä ajatuksena on rakentaa yrityksille yhteistyössä sulavasti etenevä menestyspolku Venäjälle. Toimintamuotona on ”yritysklinikka”, jonka aikana yritykselle rakennetaan vaihe vaiheelta etenevä toimintasuunnitelma.
Palveluita tarjotaan myös Suomessa toimiville tai kansainvälistymistä suunnitteleville venäläisille yrityksille.
SVKK:n vahvuuksia ovat Venäjän markkinoiden mahdollisuuksia eri tavoin kartoittavat ja konkreettisiin bisneskontaktien syntymiseen tähtäävät markkinointipalvelut – eri puolille Venäjää suuntautuvista vienninedistämismatkoista toimeksiannosta toteuttaviin markkinaselvityksiin ja taustatutkimuksiin. SVKK tarjoaa yrityksille myös Venäjä-kaupan käytäntöihin pureutuvaa koulutusta ja kattavan tietopalvelun. SVKK:n juristit, taloushallinnon, liiketoiminnan kehittämisen sekä vientikäytäntöjen asiantuntijat konsultoivat ja auttavat yrityksiä erilaisissa Venäjän-kaupan pulmatilanteissa.
NestorPartners on koonnut yhteen rautaisia Venäjän-kaupan ammattilaisia, joiden tarjoama palvelukonsepti täydentää ja syventää SVKK:n yrityksille tuottamia palveluita. Osaamisen ytimessä ovat strategian kehittäminen ja jalkautus, liiketoimintasuunnitelmat, markkinoille menon suunnittelu, rahoitukseen liittyvät toimenpiteet, yritysjärjestelyt sekä vankka toimialaosaaminen.
Palveluiden tarjoamisesta, markkinoinnista ja kokonaiskoordinoinnista vastaa pääosin SVKK.
Lisätietoja: Nestor Partners, Pekka Pirinen, 0400-215433, Kari Tolvanen, Nestor Partners, 050-5562534
SVKK, Mirja Tiri +358 50 433 8168, mirja.tiri@svkk.fi
www.nestorpartners.fi www.svkk.fi
________________________________________
SVKK lyhyesti
Suomalais-Venäläinen kauppakamari on Suomessa ja Venäjällä toimiva asiantuntijaorganisaatio, jonka monipuoliset palvelut kattavat yritysten Venäjä-liiketoimintojen kaikki vaiheet – viennin aloittamisesta etabloitumiseen ja liiketoiminnan harjoittamiseen ja kehittämiseen Venäjällä. SVKK kouluttaa, konsultoi, toteuttaa vienninedistämismatkoja ja toimialakohtaisia kansaivälistymishankkeita, tekee markkinaselvityksiä, tuottaa ja välittää ajankohtaista Venäjä-tietoa, auttaa yrityksiä verkostoitumaan. SVKK palvelee myös venäläisiä yrityksiä, jotka ovat kiinnostuneita Suomesta ja yhteistyöstä suomalaisten kanssa.NestorPartners lyhyesti
NestorPartners r.y:n jäsenet (”Nestorit”) ovat laaja-alaisen ja monipuolisen kansainvälisen ja kotimaisen yritysjohdon kokemuksen omaavia asiantuntijoita. Nestorit ovat varsinaisen päätyöuransa jälkeen valmiit antamaan osaamistaan yhteiskunnan ja yritysten käyttöön ja siten jatkamaan myös työuransa kestoa. Eri hankkeisiin osallistuvat kulloinkin sopivimmiksi katsotut henkilöt. Nestoreita on yli 80. NestorPartners ryon myös kansainvälisen senioritoimijoiden katto-organisaation CESES:in jäsen.





