Lehdistötiedotteet
26.5.2009 9.00
Venäjän-kaupan barometri, kevät 2009
VENÄJÄN-KAUPAN BAROMETRI KEVÄT 2009
Vienti Venäjälle ja liiketoiminta Venäjällä on odotetusti laskenut noin joka toisella vastaajista. Tosin kasvua on ollut noin 10 prosentilla; viidenneksellä viejistä ja kolmanneksella paikallista toimintaa harjoittavista suomalaisyrityksistä kehitys on jatkunut muuttumattomana. Venäläiset tuojat ovat samaa mieltä: joka toisella tuonti Suomesta on supistunut, reilulla 10 prosentilla se on kasvanut ja neljänneksellä vastaajilla pysynyt samalla tasolla kuin aikaisemmin. Lähitulevaisuuden odotukset rajan molemmin puolin ovat selkeästi positiivisia: kolmannes vastaajista odottaa kasvua.
I. SUORA VIENTI JA SUORA TUONTI SUOMESTA VENÄJÄLLE
- suomalaisia vastaajia 189, venäläisiä vastaajia 97A. Toteutunut vienti / tuonti
Joka toisella yrityksellä vienti / tuonti supistui. Suomalaisyritysten suora vienti Venäjälle kasvoi paljon tai jonkin verran 10 prosentilla vastanneista; venäläisillä tuonti Suomesta kasvoi 13 prosentilla Vienti Venäjälle pysyi entisellä tasolla 23 prosentilla suomalaisvastaajista ja tuonti Venäjälle 28 prosentilla venäläisvastaajista. 66% suomalaisista viejistä raportoi viennin supistumista, 55% venäläisistä tuonnin supistumista Suomesta. Vienti heikkeni eniten kaupan alalla, 80 prosentilla. Venäläisillä taas tuonti heikkeni eniten palveluissa, 74 prosentilla vastaajista.
B. Odotettu viennin / tuonnin kehitys:
Rajan molemmin puolin selkeästi uskotaan elpymiseen. Suomalaisista viejistä 32% odottaa kasvua, venäläisistä tuojista 33% odottaa tuovansa lisää Suomesta. Viennin supistumista odottaa 20%, tuonnin supistumista 12%. Venäläisten vastauksessa lähes kolmannes ei osannut arvioida tuontinsa kehitystä. Viejäyrityksistä kauppa on optimistisin, teollisuus ei odota vielä suuria viennin elpymiseltä. Kuitenkin venäläisistä tuojista teollisuus uskoi eniten tuontinsa kasvuun Suomesta.
II. SUORA TUONTI JA SUORA VIENTI VENÄJÄLTÄ SUOMEEN
- suomalaisia vastaajia 46, venäläisiä vastaajia 17A. Toteutunut tuonti / vienti
Suomalaisista tuojista 17 prosentilla oli ollut kasvua, 46% raportoi muuttumatonta tuontia ja 30 prosentilla tuonti Venäjältä oli supistunut. Teollisuus ja palvelut ovat suurimpia tuojia; niissä noin kolmannes koki tuonnin supistumista ja vajaa viidennes kasvua. Venäläisillä yrityksillä joka toisella supistui vienti Suomeen (48%), 12% raportoi viennin kasvua ja loput 29% jatkoivat entiseen malliin.
B. Odotettu tuonnin / viennin kehitys:
Kolmannes (28%) suomalaisista tuojista odottaa tuontinsa kasvavan, 17% sen supistuvan ja lähes puolet (48%) ei odota muutosta. Kaupan ala uskoo joko tuonnin kasvavan (28%) tai sen pysyvän ennallaan (29%), teollisuudessa ja palvelualoilla enemmistö (59% ja 41%) pitää yllä status quota. Venäläisistä viejistä joka toinen (47%) uskoo vientinsä Suomeen pysyvän nykyisellä tasolla.
III. LIIKETOIMINTA VENÄJÄLLÄ / SUOMESSA
- suomalaisia vastaajia 187, venäläisiä vastaajia 129A. Toteutunut kehitys:
Suomalaisista Venäjällä toimivista yrityksistä 8 prosentilla liiketoiminta oli kasvanut, 30 prosentilla pysynyt ennallaan ja 58 prosentilla supistunut. Eniten kasvua oli tapahtunut kaupan alan yrityksillä (21% vastaajista), eniten supistumista taas teollisuudella (63% vastanneista).
Venäläisistä Suomessa toimivista yrityksistä 17% raportoi liiketoiminnan kasvua, 47 prosentilla ei ollut tapahtunut muutosta ja 29% kertoi toimintansa supistuneen. Palvelualoilla (18%) ja teollisuudessa (16%) oli parasta kasvua, eniten supistumista kokivat kauppa (36%) ja teollisuus (31%).
B. Odotettu kehitys:
33% Venäjällä toimivista suomalaisyrityksistä odottaa liiketoimintansa kasvavan lähiaikoina. Vajaa puolet (47%) uskoo toimintansa jatkuvan muuttumattomana ja 16% varautuu supistumiseen. Tammikuun synkkyydestä (saldo -6) on päästy valoisammalle kannalle (saldo +17, nousua 23 yksikköä). Kaikilla toimialoilla on myönteiset odotukset, eniten kuitenkin kaupalla (46% alan vastaajista, kukaan ei odota suurta supistumista).
Suomessa toimivista venäläisistä yrityksistä 40% odottaa toimintansa kasvavan, 33% sen pysyvän nykytasolla ja 6% supistuvan, kaikilla toimialoilla yhtäläisesti. Ei osaa sanoa –vastauksia oli 22%.
IV. VENÄJÄN TALOUDEN KEHITYS
- Suomalaisia vastaajia 303, venäläisiä vastaajia 224Suomalaisista 18% uskoo Venäjän talouden kasvavan jonkin verran, venäläisistä 4% uskoo sen kasvavan paljon ja 31% jonkin verran. Supistumiseen uskoo 42% suomalaisista ja 29% venäläisistä. Eniten kasvuun uskotaan suomalaisessa teollisuudessa (22%) ja palvelualoilla (19%), vähiten kaupan alalla (5%). Venäläiset yritykset jakautuvat melko selkeästi kahtia, kolmannes uskoo kasvuun, kolmannes supistumiseen.
V. Suurimmat ongelmat
- Suomalaisia vastaajia 303, venäläisiä vastaajia 224Ikuinen murheenkryyni, tullaus, on joutunut antamaan sijaa talouden epävakaisuudelle, rahoituksen puutteelle ja ruplan kurssille. Sekä suomalaiset viejät että venäläiset tuojat kokevat tullauksen kuitenkin joko toiseksi tai kolmanneksi pahimmaksi ongelmaksi.
VI. INVESTOINNIT VENÄJÄLLE / SUOMEEN
- Suomalaisia vastaajia 303, venäläisiä vastaajia 224A. Toteutuneet uus- ja lisäinvestoinnit
25% suomalaisista on tehnyt investointeja Venäjälle, enimmäkseen (69% tehdyistä investoinneista) tytäryhtiöihin tai edustustoihin. 10% investoinneista tehtiin tuotantoon.
7% venäläisistä vastaajista on tehnyt investointeja Suomeen. Kolmannes investoinneista oli tuotantolaitokseen, kolmannes tytäryhtiöön. Vastaajista kukaan ei ollut sijoittanut maahankintoihin.
B. Aiotut uus- ja lisäinvestoinnit
Suomalaisista 21% aikoo investoida Venäjälle, enimmäkseen tytäryhtiöön tai edustustoon (68% tehtävistä investoinneista).
Venäläisistä vastaajista 4% suunnittelee investoivansa Suomeen, yhdessä suomalaisten kanssa (38% sijoituksista), tuotantolaitokseen ja/tai tytäryhtiöön (25%).
VII. VENÄJÄN ROOLI SUOMALAISISSA YRITYKSISSÄ, vastaajia 303
A. Panostukset Venäjän markkinoihin13% vastaajista aikoo panostaa seuraavien 6 kuukauden aikana paljon lisää Venäjän markkinoihin, 41% jonkin verran lisää. 3% aikoo supistaa. Palvelualat aikovat satsata eniten. Eniten kiinnostus on kasvanut palvelualoilla (joka toisella alan vastaajayrityksellä)
B. Venäjän markkinat suhteessa muihin markkinoihin
Suomalaisyritysten strategioissa, un Venäjää verrataan muihin markkina-alueisiin, reilu kolmannes (37%) suhtautuu Venäjään aikaisempaa kiinnostuneemmin, 54 prosentilla ei ole tapahtunut muutosta ja 8 prosentilla kiinnostunut on vähentynyt.
VIII. SUOMEN ROOLI VENÄLÄISISSÄ YRITYKSISSÄ, vastaajia 97
16% venäläisistä tuojista aikoo lisätä tuontiaan, 4% pitää sen nykytasolla ja 6% supistaa tuontiaan. Eniten tuontia aikovat nostaa teollisuusyritykset (19%), palveluissa puolestaan on eniten supistavia yrityksiä (13%). Suomalaisten tuotteiden korkea laatu on useimmilla (31%) syynä suomalaisten toimittajien valintaan; muina syinä on pitkät perinteet yhteistoiminnassa, Suomen talouden tilanteen vakaus ja suomalaisten tuotteiden hinta/laatu –suhde.Liitteessä tulokset on esitetty graafisessa muodossa, josta käyvät ilmi kaikki saldoluvut.
Lisätietoja
Toimitusjohtaja Mirja Tiri, puh. 040-5555639
_______________________________________________
Tutkimuksen taustatietoja:
- Barometri-tutkimus suoritettiin Suomessa ja Venäjällä huhti-toukokuussa 2009.
- Tutkimuksen suoritti Taloustutkimus Oy ja OOO Toy Opinion
- Kyselyyn vastasi 303 yritysedustajaa Suomesta ja 224 yritysedustajaa Venäjältä
- Luoteis-Venäjä – 58%, Keski-Venäjä – 34%, Muu Venäjä – 8%
- Suomalaisten tarkastelujaksot ovat 6 kuukautta, venäläisten 12 kuukautta.
- 97% suomalaisista vastaajista edusti päällikkö- ja johtajatasoa, Venäjällä toimivien yritysten vastaajat olivat kaikki johtaja- ja päällikkötasoa.
- Suomen puolella suoritetun tutkimuksen vastaajien toimialoista 51% oli teollisuuden ja rakentamisen, 37% palvelu-, suunnittelu- ja logistiikka-alojen ja 13% kaupan alan edustajia.
- Vastaajista yrityskoon mukaan Suomessa 22% oli mikroyrityksiä, 32% pieniä, 22% keskisuuria ja 24% suuria. Venäjällä taas 33% oli mikroyrityksiä, 34% pieniä yrityksiä, 18% keskisuuria ja 13% suuria yrityksiä.





