
Korona hiljensi itärajan matkustajaliikenteen.
Rajavartiolaitos: Nuijamaan ja Vaalimaan rajanylityspaikkojen aukioloaikojen rajoitukset alkavat 19. helmikuuta
Henkilöliikennettä koskevat rajoitukset ajoittuvat yöaikaan.
Nuijamaan ja Vaalimaan rajanylityspaikkojen aukioloa rajoitetaan 19.2.2021 kello 00.00 alkaen, tiedottaa Rajavartiolaitos.
Rajanylityspaikat eivät ole avoinna henkilöliikenteelle klo 21.30–07.00 välisenä aikana alla olevaa välttämätöntä ja kiireellistä henkilöliikennettä lukuun ottamatta:
- Saimaan kanavan vuokra-alueen valtiosopimuksen velvoitteisiin liittyvä huolto- ja talvikunnossapitohenkilöstön liikkuminen
- pakottava ja yllättävä työtehtävä, joka ei siedä viivästystä (esim. huomattavien lisävaurioiden tai haitan estämiseksi)
- kiireellinen sairaankuljetuksen tai muun pelastushenkilöstön työtehtävä
- muu tapauskohtainen erityisen pakottava, välttämätön ja kiireellinen syy, joka ei siedä viivästystä.
Taustalla on valtioneuvoston 11.2. tekemä päätös rajanylitysliikenteen rajoitusten muutoksista terveysturvallisuuden varmistamiseksi. Aukioloaikojen rajoitukset eivät koske tavaraliikennettä.
Suomalaiset ovat päässeet itärajan ylitse Venäjälle koronapandemian aikana esimerkiksi HQS-työluvalla. Venäjä salli lentoliikenteen Helsingistä Moskovaan ja Pietariin 25.1. ja aloitti jälleen viisumeiden myöntämisen Suomessa e-viisumia lukuun ottamatta.
Vaalimaan ja Nuijamaan rajanylityspaikkojen henkilöliikenteen aukioloaikojen rajoittaminen alkaa 19.2.2021 klo 00.00: https://t.co/C7xsrANcOx #rajavartiolaitos #rajaturvallisuus #itäraja #rajaliikenne #rajatarkastus #korona #Vaalimaa #Nuijamaa pic.twitter.com/JjYcsziRqP
— Kaakkois-Suomen raja (@kaakkoisraja) February 17, 2021
Lue myös:
HQS-työluvalla on päässyt Venäjälle koronankin aikana – ”Yhteistyö on sujunut erinomaisen hyvin”
Venäjä päivitti viisumityyppejä – asennustyöt saattavat vaatia jatkossa työviisumin
Venäjän suurlähetystö: Venäjälle voi taas hakea kaikkia viisumeita